Zbliżanie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów cz.II wyroby tytonioweP.Ayuso: Najważniejszą sprawą jest, aby tytoń smakował jak tytoń. Nie wolno zmieniać smaku tytoniu. Należy zaostrzyć kwestię opakowań. Trzeba zachęcać społeczeństwo do rzucania nałogu. Sprawa palenia papierosów jest przede wszystkim sprawą zdrowotną.

J.Hibner: Sprawy zdrowotne są podłożem przedstawienia propozycji przez Komisję. Należy absolutnie wprowadzić zakaz sprzedaży transgranicznej. Nie ma nad tym żadnej kontroli. Opakowania paczek papierosów nie powinny mieć żadnych ozdobników. Należałoby rozpatrzyć wprowadzenie punktów, które mogłyby uświadomić państwom członkowskim, iż mogą one w ramach własnych zadań prowadzić edukację. Należałoby utworzyć fundusz, który zajmowałby się kwestią akcji antynikotynowych. Trzeba ujednolicić wiek uprawniający do nabywania produktów tytoniowych od 18 roku życia. Trzeba dopuścić dodatki, które są potrzebne w produkcji wyrobów tytoniowych. Powinno się wprowadzić zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych oraz ograniczenia wiekowe.

C.Davis: Należy dopuścić e-papierosy. Wiele osób umrze, jeśli nie będzie mieć dostępu do papierosów elektronicznych, ponieważ wrócą do palenia zwykłych papierosów. E-papierosy pomagają w rzuceniu palenia. E-papierosy pozwalają wyrwać się ze szponów nałogu.

P.Liese: Substancje dodatkowe powinny być jeszcze tematem rozmów. Dobra propozycja Komisji. E – papierosy nie powinny być zakazane. Mogą one pomoc części palaczy odejść od nałogu. Potrzeba jednak regulacji dla tego produktu. Należy chronić pasywnych palaczy.

M.Cabranoch: Ludzie przestana palić w momencie, kiedy sami o tym zdecydują. Udowodniono, że ludzie, którzy chcą rzucić palenie i otrzymają fachową pomoc, mają znacznie większe szanse wytrzymać w postanowieniu. Na palenie ma wpływ wychowanie.

Komisja: Komisja popiera opakowania nie tyle ustandaryzowane, co opakowania uproszczone. Aktualna dyrektywa nie wymaga ostrzeżeń fotograficznych. Powinny być większe i obowiązkowe dla wszystkich państw członkowskich ostrzeżenia obrazkowe. Nie ma jeszcze badań z Australii na temat ujednoliconych opakowań i czy są tego skutki pozytywne. Komisja zobowiąże się do badań po 5 latach od wprowadzenia dyrektywy, oceniające ustandaryzowane opakowania. Analiza skutków w sprawie sprzedaży transgranicznej powinna zawierać obowiązkową informację o sprzedawcach wyrobów tytoniowych. Produkty tytoniowe typu slim są ukierunkowane marketingowo do kobiet. Papierosy elektroniczne nie zostaną zakazane. E-papierosy powinny wspomagać ludzi w rzucaniu palenia. Należy skupić się na ich jakości. Komisja chce wyłączyć aromaty zachęcające do rozpoczęcia palenia papierosów przez młodych ludzi. Komisja będzie walczyć z nielegalnym handlem.