Wysłuchanie publiczne na temat wyrobów tytoniowych cz.IV wyroby tytonioweC.Klass: Niech obywatele decydują co chcą robić. Wiadomo z doświadczenia że to co zakazane, smakuje najlepiej. Dobrze byłoby zastanowić się nad tym czy wszystkie opakowania papierosów maja wyglądać tak samo. Czy pieniądze ze sprzedaży papierosów to brudne pieniądze? W końcu papierosy są legalne.

P.Ajuso: Tytoń jest zły dla zdrowia ale jest dobry dla państwa. Artykuł 14 dyrektywy nie zgadza się do końca z protokołem walki z nielegalnymi wyrobami tytoniowymi z 2012 roku. Irlandzki minister do spraw zdrowia

J.Reilly: Kwestia skupienia się na aromatach typu wanilia i mentol a nie wszystkich dodatkach i substancjach chemicznych w papierosach jest pewnego rodzaju kompromisem, który daje nam pośrednie, w miarę szybkie rozwiązania. Niektóre kraje takie jak wspomniana wcześniej Polska trzeba wspomóc, ponieważ wiadomo, że ucierpią one na skutek ukrócenia wpływów finansowych do budżetów państw. Nie powinniśmy wybierać pomiędzy miejscami pracy a życiem ludzkim. Życie ludzkie zawsze powinno być dla nas priorytetem. Zakaz palenia w samochodach, w których dzieci są przypięte pasami i de facto są jak w pułapce – muszą wdychać dym z papierosów. Dorośli maja wybór i nikt nie chce go ograniczać. Trzeba zawsze chronić dzieci. Nikt nie chce zwalczać palaczy, chcemy zwalczyć palenie. Nie chcemy ograniczać swobody jednych, chcemy chronić niepalących w tym w szczególności dzieci. Podczas prezydencji Irlandii będzie jeszcze 10 spotkań w tej sprawie. Są lepsze sposoby na ratowanie gospodarki niż sprzedaż produktów rakotwórczych. Papierosy slim  są zdecydowanie ukierunkowane na młodych ludzi. Potrzeba więcej ostrzeżeń w sprawie biernego palenia. Nie mamy badań na temat aromatów, ale mam przekonanie, że firmy tytoniowe je posiadają i dlatego aromaty są wykorzystywane. 20 mld euro zarabiamy na papierosach w UE, a 23 mld euro wydajemy na leczenie ludzi. Walka z produktami tytoniowymi jest bardzo ważna z punktu widzenia etycznego i moralnego. W kwestii snusu, to jeśli cos jest tylko trochę mniej szkodliwe niż inny produkt to nie znaczy, że nie należy tego produktu zabronić. W tej dyrektywie nie chodzi o ingerencje w życie dorosłych tylko o ochronę zdrowia niepalących. Papierosy elektroniczne trzeba uregulować prawnie. Mogą być one pomocą przy rzucaniu palenia, ale to powinno odbywać się z pomocą eksperta, lekarza. Gdyby papierosy miały wejść teraz do obrotu to nie byłyby zalegalizowane.