Wysłuchanie publiczne na temat wyrobów tytoniowych cz.III wyroby tytonioweG.Scotta: Należy chronić nasze dzieci przed wpływem wyrobów tytoniowych. Nie możemy się ugiąć pod presja przemysłu tytoniowego. Obowiązkiem naszym jest stanowić prawo w zakresie walki z papierosami. Należy jednak pamiętać o gospodarce i wpływach do budżetów.

G.Gerbrandy: Czy Komisja Europejska może zaproponować z jednej strony surowe działania przeciwko paleniu, a z drugiej strony wspierać przemysł tytoniowy? Będzie to trudny temat do obronienia.

S.Willmott: Należy ustandaryzować opakowania papierosów. Powinno się też zakazać innych składników poza wanilia, które maskują smak tytoniu. Ludzi maja prawo do pracy bez dymu. Jest to problem Parlamentu.

A.Zanoni: Propozycja Komisji idzie w dobrym kierunku. Trzeba działać na rzecz ratowania naszych dzieci, ale także zwrócić uwagę na palaczy biernych. Potrzeba kampanii informacyjnych.

A.Vestlund: Dlaczego Komisja Europejska nie respektuje wyjątku szwedzkiego i proponuje zakaz aromatów także do snusów?

C.Fjellner: Snus jest 150 razy mniej szkodliwy niż papierosy. Snus jest tez produkowany w Belgii. W Szwecji są najlepsze wyniki w walce z paleniem.

R.Thun: Jasna jest droga, w której trzeba walczyć o zdrowie Europejczyków, ale co należy mówić ma przykład w Krakowie setkom ludzi, którzy już teraz przychodzą do biur europosłów i mówią o wtrącaniu się w ich życie prywatne. Czy zamiast zakazów nie powinno się bardziej skupić na edukacji?