Wysłuchanie publiczne na temat wyrobów tytoniowych cz.II wyroby tytonioweF.Ries: Czy spotkali się państwo z niechęcią państw członkowskich odnośnie nowelizacji dyrektywy? Mamy za mało kampanii społecznych w sprawie walki z paleniem papierosów ukierunkowanym na kobiety i młodzież.

C.Schleter: Propozycje Komisji są dobre. Kontrowersyjne są kwestie opakowań. Należy zrezygnować z aromatów dodawanych do wyrobów tytoniowych. Trzeba też pochylić się nad kwestia papierosów elektronicznych.

A.Rosbach: Do tej pory mówiono bardzo poprawnie politycznie. Co będzie gdy człowiek będzie chciał zapalić papierosa w samochodzie – czy mamy go osądzać tak samo jak osobę po zażyciu narkotyków lub alkoholu? Jak załatać dziurę budżetowa, która pojawi się po tym jak spadną wpływy z akcyzy? Nie zapominajmy, że nasze budżety potrzebują pieniędzy ze sprzedaży papierosów. Trzeba pamiętać o zobowiązaniach wypływających z paktu fiskalnego. Nikotyna jest głównym problemem a nie tytoń. Potrzeba kampanii uświadamiających.

O.Rossi: Czy to normalne ze na oficjalnym dokumencie Komisji mamy obrazek zakazu palenia? Nie wiadomo czy to jest do końca legalne skoro powinno się tu wysłuchać wszystkich interesariuszy, wszystkie strony. Nie wolno ludziom zakazywać palenia papierosów. Może wtedy pojawić się zwiększony handel nielegalnymi produktami tytoniowymi, którego nie będzie jak kontrolować. Potrzeba kampanii społecznych. Nie wolno ograniczać swobody jednostki.

M. Anderson: Tytoń jest jedynym produktem na rynku, który zabija aż tyle ludzi na świecie. Jakie konkretnie, prezydencja irlandzka podejmie inicjatywy w sprawie nowelizacji dyrektywy tytoniowej? Jaki jest harmonogram nowelizacji tej dyrektywy?

F.Grossetete: Papierosy elektroniczne są często inicjatorem do rozpoczęcia palenia normalnych papierosów. Wydaje się ze mentol nie jest aromatem, który jest dla młodzieży specjalnie interesujący.

Wyroby tytoniowe - tytoń

Wyroby tytoniowe – tytoń

Czy są jakieś badania prowadzone w tym kierunku? Czy można przyjąć, że papierosy mentolowe zostałyby na rynku jeśli nie byłyby specjalnie atrakcyjne dla młodych ludzi?

P.Liese: Powinniśmy mieć możliwość przedyskutowania wszystkiego. Czy propozycje Komisji mogłyby być doprecyzowane? Chodzi o niebezpieczeństwa pasywnego palenia. Potrzeba kampania społecznych. Papierosy elektroniczne są często używane jako substytut normalnych papierosów.